Проучват се бази по Черноморието, в които са почивали чужденци, които са се разболели след като са се върнали в родината си, казва проф. Тодор Кантарджиев
Хотели по родното Черноморие се изследват за риск от разпространение на опасна и нетипична за нашите географски ширини пневмония. Тя се нарича Легионерска болест, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Повод за проверката са няколко случаи на чужденци, които са почивали у нас и след завръщането в родината са се разболели. Сигналите за това са дошли от страна на Система за предупреждение в рамките на ЕС, обясни проф. Тодор Кантарджиев.
В случай, че се докаже реален риск, но се вземат необходимите мерки и няма повече случаи на заболели хора, хотелите не се оповестяват. Ако обаче не се предприемат нужните действия и заразата продължи да върлува, то тогава имената на базите за почивка се докладват до туроператорите.
Миналото лято НЦЗПБ предупреди за риск от взрив у нас на Легионерска болест. Тогава през август месец бяха известни седем случая на заболели българи.
Болестта се предава чрез капчици вода заразени с бактериите от род Legionella. Значителен риск крият водоснабдителните системи, които използват естествени водоеми като източник на вода, особено ако последната не е била щателно обработена.
В тази връзка хората трябва да са особено внимателни при използване на душове, които дълго време не са били употребявани. Затова и именно хотелите са рискови зони за развитие и разпространение на Легионерската болест.
В тази връзка трябва да сме особено внимателни при използване на душове, които дълго време не са били употребявани, защото легионерската болест е пневмония,която се предава от аерозол при къпане. Затова е добре при настаняване чешмата и душа в банята да се източат, преди да се ползват.
Най-добре е да се пусне гореща вода
и през това време хората да стоят извън помещението, призовава проф. Тодор Кантарджиев.
Също така банята да се проветри, а в случай, че няма прозорци, да се пусне вентилатор. „В повечето сгради със стари водопроводни инсталации може да се случи същото, особено в големите градове", предупреждава още проф. Кантарджиев.
Затова, когато хората се връщат от отпуска е препоръчително също да източат банята, преди да я ползват.
Симптомите на Легионерската болест се проявяват от 2 до 10 дни след заразяването с висока температура, втрисане и мускулни болки. Белодробната инфекция предизвиква болка в гърдите, постоянна кашлица и затрудняване на дишането.
Коментари